Atrakcyjna trasa wiodąca wzdłuż Martwej Wisły, Przekopu Wisły – czyli jej głównego ujścia do morza – i pięknych plaż Wyspy Sobieszewskiej. Wyruszamy ze Świbna w kierunku Przegaliny. Trasa prowadzi ul. Świbnieńską. Na całej długości trasy po prawej stronie możemy podziwiać Wisłę w jej korycie. Po lewej stronie znajdują się stare, ciekawe pod względem architektonicznym domy. Jadąc dalej mijamy starą stocznię, a po lewej stronie na zakręcie, nieco poniżej znajduje się stary zabytkowy dworek. Kontynuując dojeżdżamy do zabytkowej śluzy z 1895, która oddziela Martwą Wisłę od Wisły Śmiałej. Jej opis można znaleźć w książce Güntera Grassa „Blaszany bębenek”. Do dziś zachowały się oryginalne urządzenia z końca XIX w. niegdyś napędzające śluzę. Obecnie używana jest nowa budowla, która została oddana do użytku w 1980 r. Niegdyś przez most ponad śluzą przejeżdżała kolej wąskotorowa.Dalej, zjeżdżamy do Przegaliny obserwując po drodze Martwą Wisłę i śluzę. Kontynuując ul. Przegalińską podążamy w kierunku Sobieszewa z widokiem na Martwą Wisłę. Po drodze mijamy jeden z charakterystycznych drewnianch domów na kamiennej podmurówce, który sięga historią aż 1741 r. Alternatywnie przejeżdżamy przez Sobieszewo i kierujemy się na Górki Wschodnie w celu podglądania ptaków w rezerwacie przyrody Ptasi Raj. Lub przejeżdrzając przy cmentarzu w Sobieszewie kierujemy się w stronę morza i tuż przed plażą skręcamy w prawo, jadąc drogą leśną w kierunku Świbna. Podróż rowerem trwa kilkanaście minut przez las sosnowy. Droga jest dosyć płaska także z przejazdem powinny sobie poradzić bez większego wysiłku nie tylko doświadczeni rowerzyści. Dojeżdżając do Wisły możemy zostawić rowery w celu przespacerowania się do rezerwatu przyrody Ptasi Raj, znajdującego się tuż przy ujściu Wisły. Pamiętajmy jednak, aby trzymać się ścieżek wyzjaczonych dla odwiedzających! Po podglądaniu ptaków możemy się kierować spowrotem do rowerów aby kontynuować naszą przygodę. W centrum Świbna znajduje się sklep spożywczy, jak również bar, kawiarnia oraz lodziarnia gdzie można posilić się po przejażdżce wokół Wyspy.
Aktywnie
Natura
Wyspa
Plac zabaw dla dzieci
Dla Dzieci
Wyspa
Wędkowanie
Na życzenie istnjeje możliwosć zorganizowania resó w celu połowów wędkarskich z łodzi w okolicach ujscia Wisly i Morza Bałtyckiego
Zamiast tłocznych i dobrze znanych miejsc, jej właściciele wybrali dość oryginalną lokalizację - plażę na Wyspie Sobieszewskiej, oddaloną zaledwie o 15 km od Trójmiasta. To co tam zastaniecie to m.in. wydzieloną strefę windsurfingową i kajtową, własne zejście do wody, wypożyczalnię sprzętu i kajaków, przechowalnię, serwis, sklep, pole namiotowe, a w niedalekim sąsiedztwie również duży, 200 metrowy, bar plażowy. Baza należy do zrzeszenia szkół VDWS i będzie prowadzić szkolenia windsurfingowe, kajtowe, skimboardowe, nurkowe, ratownicze i motorowodne.
Punkt widokowy na wieży ciśnieniowej znajdujący się na tarasie na wysokości 45 m n.p.m., czyli ponad 10 metrów nad najwyższymi drzewami. Jest to najwyższy punkt widokowy na Wyspie Sobieszewskiej. Dostępna dla turystów.
Natura
Wyspa
Przystań hydroplanów w Górkach Wschodnich
W czasie istnienia Wolnego Miasta Gdańska utworzony został port dla wodnosamolotów usytuowany w Górkach Wschodnich. Utrzymywał on w latach trzydziestych regularne połączenia z Kalmarem i Sztokholmem […]. Lądowisko chronił od północy wysoki las wydmowy. Zbudowano dla wygody podróżnych budynek dworca, w którym mieściła się restauracja i sala odlotowa […]. Drugi budynek pełnił rolę przystani pasażerskiej dla statków dowożących podróżnych z Gdańska i Elbląga, a chcących skorzystać z hydroplanów.6 lipca 1932 r. lądowała w nim łódź latająca […] Dornier X o numerze burtowym D-192. Skrzydła miały rozpiętość 48 m. Potężny hydroplan unosiło w powietrze 12 silników o mocy po 600 koni mechanicznych. Wzbudził on wielkie zainteresowanie w Gdańsku. Witali go więc na przystani w Górkach Wschodnich członkowie władz WMG […] i konsul generalny Niemiec. Firma „Weichbrodt & Schlawjinski” zorganizowała specjalne kury autobusowe z Targu Siennego do portu lotniczego […]. Firma „Weichsel” LAG przewoziła swoimi parowcami […] dzieci i dorosłych. 13 lipca hydroplan odleciał, wcześniej zatankowawszy paliwo. Obawiano się pożaru, dlatego towarzyszyła tej pracy gdańska straż pożarna. Parowiec „Hilfe” przywiózł na lądowisko pasażerów i po zajęciu przez nich miejsc olbrzymi hydroplan skierował się ku ujściu Śmiałej Wisły, nabrał rozpędu i uniósł w górę wzbudzając podziw widzów tłumnie zgromadzonych na brzegach Wisły.”… Tekst w oparciu o książkę Waldemara Nocnego "Wyspa Sobieszewska", Gdańsk 2008. foto: autor niznany
Historia
Wyspa
Rejsy łodzią
Niewielki, 35-kilometrowy skrawek lądu w widłach największych odnóg delty Wisły jest jesienną i zimową mekką obserwatorów ptaków. Wiele obserwacji najrzadszych gatunków naszej awifauny pochodzi z plaż tej właśnie najmłodszej dzielnicy Gdańska. Tutaj także znajduje się od przeszło 50 lat Stacja Ornitologiczna, która bada ptaki i jest zarazem krajową centralą ich obrączkowania. Na zachodnim i wschodnim skraju Wyspy wytyczono specjalnie dla ptaków dwa rezerwaty: "Ptasi raj" i "Mewia Łacha", które latem są lęgowiskiem ptaków wodno-błotnych a jesienią i zimą goszczą tysiące skrzydlatych gości z północy.
Tu znajduje się biór pamiątek po poecie (listy, fotografie itp.), do tego niewielkie zbiory etnograficzne. Jak trafić: izba znajduje się w centrum Sobieszewa, w pobliżu skrzyżowania ulic Turystycznej i Radosnej.
Na Wyspie podczas 2 wojny światowej mieszkał w tzw. Forsterówce (willa w Orlu (Wordell) przy ul. Lazurowej 4) gaulaiter i SS-obergruppenführer Albert Forster zwany Katem Pomorza. Forester otrzymał modrzewiowy dworek w prezencie na 31 urodziny od Senatu Wolnego Miasta Gdańska i Hitlera za zasługi w zdobyciu władzy w Gdańsku przez NSDAP. Od marca do maja 1945 roku na Wyspie Sobieszewskiej broniły się resztki Drugiej Armii generała Weissa. Gromadzili się tu pod ostrzałem Armii Czerwonej niemieccy uchodźcy z Gdańska, Pomorza, Prus Wschodnich.
Pewne wskazówki w postaci projektu plastycznego stylizowanych swastyk, wyrzeźbionych następnie na belkach stropowych sali kominkowej, wniósł osobiście Adolf Hitler na prośbę swego ulubionego gauleitera. Motyw swastyk przewija się w elementach krat i bramy wjazdowej na teren ośrodka rekrutacyjno-szkoleniowego, rozbudowywanego w sąsiedztwie rezydencji Forstera w latach 1935-1938.
Historia
Wyspa
Stele ewangelickie
Zabytkowe stele to rokokowe pomniki nagrobne z II połowy XVIII wieku, które stały na starym cmentarzu przykościelnym w Sobieszewie. Cmentarz ten zbudowany został w XVII w. przy kościele ewangelickim. Przetrwał do końca wojny, po której został zdewastowany i praktycznie zlikwidowany. Do dnia dzisiejszego z cmentarza nie pozostało prawie nic, za wyjątkiem kilku nieznanych nagrobków oraz dwóch steli. Obecnie ustawiono je na terenie kościoła katolickiego pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej w Sobieszewie.Pierwsza ze stel to nagrobek z piaskowca, wytwór zapewne XVIII-wiecznych warsztatów kamieniarskich z terenu Gdańska, datowany na 1777 rok. Natomiast druga stela to nagrobek nie sygnowany, zapewne też wytwór XVIII-wiecznych zakładów kamieniarskich w Gdańsku
Śluza, oprócz ochrony Żuław Gdańskich przed wielką wodą Wisły, ma zapewnić swobodne przepływanie statków. Oddana do użytku w 1895 r. śluza Północna jest niezwykle interesującym obiektem hydrotechnicznym. Od 1992 r. stanowi ciekawy obiekt historyczny i punkt widokowy na nową śluzę Południową, most zwodzony i żeglujące tą drogą jednostki pływające. Śluza Przegalina Południowa jest obecnie jedynym stopniem na drodze wodnej Wisły Gdańskiej.
Wyspa
Rezerwat "Mewia Łacha"
Jest to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w polskiej strefie przybrzeżnej - miejsce, gdzie w sposób naturalny żyją bałtyckie foki. Rezerwat został utworzony w 1991 r. celem ochrony kolonii lęgowych rybitw, ptaków siewkowatych i blaszkodziobych. Można tam spotkać blisko 300 gatunków roślin oraz blisko 120 gatunków ptaków wędrownych w tym migrujących z Syberii biegusów zmiennych. Świetne warunki do żerowania znajdują tu różne gatunki mew, ostrygojady, kormorany, łabędzie, biegus rdzawy, sieweczki rzeczne i obrożne, kaczki lodówki, gągoł i czernica oraz rybitwa czubata i popielata (ujście Wisły jest dla niej jedynym w Polsce stanowiskiem lęgowym). Występuje tu największa w Europie koncentracja mewy małej. W sezonie wiosenno-letnim na terenie rezerwatu funkcjonuje obóz ornitologiczny Grupy Badawczej Ptaków Wodnych Kuling. Spacer objętą ich patronatem ścieżką dydaktyczną i możliwość obserwacji natury to gwarancja ciekawej wyprawy. Do rezerwatu można dojść plażą lub z portu w Świbnie, gdzie znajduje się parking dla zmotoryzowanych, idąc wzdłuż Wisły.
Wyspa
Plaże i kąpieliska strzeżone na Wyspie Sobieszewskiej
Na Wyspie Sobieszewskiej działają w sezonie letnim 2 kąpieliska strzeżone: na plaży w Sobieszewie (ul. Falowa) oraz na plaży w Orlu (ul. Lazurowa). Kąpieliska te dozorowane są przez ratowników w okresie od 01.07 - 31.08 codziennie w godz. 9.30 - 17.30.Na Wyspie Sobieszewskiej można również kąpać się na pozostałych plażach (kąpieliska niestrzeżone): Górki Wschodnie, Komary, Świbno.
Łączna długość plaż na Wyspie Sobieszewskiej wynosi ok. 11 km. Od zamknięcia większości plaż nad Zatoką Gdańską w połowie lat 80-tych, dopiero w 2004 roku (po 5 latach od dopuszczenia do organizowania kąpielisk na Wyspie Sobieszewskiej) miasto Gdańsk zdecydowało się na utworzenie kąpieliska strzeżonego na Wyspie Sobieszewskiej. Od 1 lipca 2004 r. kąpieliska Sobieszewo i Orle należą do 4 kąpielisk strzeżonych w Gdańsku.
Kąpieliska strzeżone, zgodnie z obowiązującym prawem, wyposażone są w pawilony dla ratowników, magazyny sprzętu ratowniczego, punkty medyczne z podstawowym sprzętem, lekami i artykułami sanitarnymi i sprzęt ratowniczy. Ponadto kąpieliska utrzymują stałą łączność radiową między sobą oraz Zintegrowanym Systemem Ratownictwa Wodnego. Zintegrowany System Ratownictwa Wodnego tel. 601 100 100 Każde kąpielisko strzeżone wyposażone jest w opłukiwacze z bieżącą słodką wodą dla potrzeb plażowiczów. Poza tym czynne są wypożyczalnie sprzętu plażowego tj. leżaków, parasoli i parawanów. Ustawione są również nowe, estetyczne przebieralnie. Przygotowano boiska do gry w plażową piłkę siatkową oraz plażową piłkę nożną, na których odbywają się turnieje, konkursy i gry.
Informacja dla właścicieli psów.
W terminie od 1 maja do 30 września każdego roku obowiązuje "zakaz wprowadzania zwierząt na plaże". Wejścia na plaże oznaczone są stosownymi tablicami informującymi o wspomnianym zakazie.
Dla Dzieci
Wypoczynek
Wyspa
Wisła Śmiała i Kamienna Grobla
Wisła Śmiała powstała w 1840 r., gdy w wyniku zatoru lodowego Wisła przerwała wydmy i znalazła nowe ujście do morza. Nazwę nowemu ujściu rzeki nadał Wincenty Pol. Miejsce można podziwiać z kamiennej grobli, która oddziela rzekę od jeziora Ptasi Raj. Groblą można dotrzeć do falochronu i plaży położonej niedaleko ujścia.
Wyspa
Szlak pieszy po Wyspie Sobieszewskiej
Szlak rozpoczyna się w centrum Sobieszewa, w rejonie przystanku komunikacji miejskiej przy moście pontonowym. Wiedzie stąd przez 150 m ul. Turystyczną w kierunku Świbna (droga krajowa 501) do ul. Radosnej. Na skrzyżowaniu tychże ulic skręca w lewo i dalej ul. Radosną kieruje się na północ. Po przecięciu ulic Pogodnej i Barwnej (Ośrodek Relaks) szlak wchodzi w las prowadząc dalej betonowym traktem. Na najbliższym skrzyżowaniu następuje skręt w prawo i po ok. 100 m przecięcie drogi asfaltowej (ul. Falowa). Dalej marszruta leśną drogą międzyoddziałową w kierunku wschodnim. Po ok. 2 km skręcamy w lewo i po 150 m w prawo. Dalej idziemy prosto i po 600 m wychodzimy naprzeciwko Hotelu Orle na wyraźną drogę poprzeczną (ul. Lazurowa). Na drodze tej skręcamy w lewo ku morzu, by po niecałych 100 m na skraju lasu (tuż przez wieżą obserwacyjną) pójść w prawo. Ścieżką na skraju lasu idziemy prosto w kierunku wschodnim przez ok. 650 m. Po swojej lewej stronie mamy wydmy i plażę, po prawej las. Po dotarciu do drogi wychodzącej z lasu na plażę szlak skręca w prawo i prowadzi 550 m drogą leśną na południowy wschód. Następnie opuszcza ją i ścieżką w lewo wspina się na wał wydmy szarej. Przez lokalną kulminację (32 m n.p.m.) doprowadza do drogi leśnej z Wieńca na plażę. Tutaj skręcamy w lewo i po 250 m w prawo. Wchodzimy na trakt, którym szliśmy na początku trasy. Po ok. 1,1 km szlak przecina drogę asfaltową (przebiegającą w lesie). Oznacza to, że znajdujemy się w Komarach. Idziemy dalej naszym traktem i po 1,5 km skręcamy w lewo. Po 150 m wychodzimy na drogę poprzecznš i tu skręcamy w prawo. Drogą tą po 200 m wydostajemy się na betonowy trakt i nim posuwamy się w prawo. Następnie po 700 m osiągamy skraj lasu, a po zwrocie w prawo ulicę Świbnieńską. Po swojej lewej stronie mamy port rybacki w Świbnie. Wzdłuż zabudowań ul. Świbnieńskiej docieramy do skrzyżowania z główną szosą (ul. Boguckiego). Na skrzyżowaniu tym skręcamy w lewo i idziemy ul. Boguckiego w dół, w kierunku Wisły. Nad Wisłą, przy przeprawie promowej między Świbnem i Mikoszewem, kończy się szlak.
Aktywnie
Wyspa
Wynajem rowerów
Istnieje możliwość wynajęcia rowerów ..... oraz na ul. Kanałowej 12 w Sobieszewie.
Aktywnie
Wyspa
Orlinki
W 1292 r. klasztor cystersów pelplińskich otrzymał od księcia Mściwoja II qui Worla muncupator. Z dwóch miejsc wzmiankowanych w dokumencie potwierdzającym to nadanie, Worla utożsamiane jest z dzisiejszymi Orlinkami.Nazwa miejscowości została utworzona od nazwy rzeki Wąskiej. Sama rzeka jest łączona z ciekiem naniesionym na mapy z XVII i XVIII wieku. Miała swój początek przy wale przeciwpowodziowym ciągnącym się nieopodal Drewnicy i Mikoszewa i łączyła się z Wisłą na wysokości Sobieszewa.W ciągu lat zmieniała się nazwa wsi: około 1400 - Wurle, 1623 - Worle, 1626-1945 - Wordel. Obecna nazwa Orlinki weszła w użycie po II wojnie światowej.Dwucentrowy układ architektoniczny miał swój początek w 1761 roku. Wieś posiadała w tym czasie karczmę i kilka chat zbudowanych w pewnej odległości od szosy, która biegła skrajem lasu. Karczma funkcjonowała jeszcze w okresie wojny światowej, stała przy głównej drodze, dzisiaj ul. Turystycznej.Osada nie mając dostępu do wody nie rozwijała się; W XIX wieku miała niewielką ilość zagród bezwładnie rozrzuconych po terenie. Na południowej stronie traktu posiadały one znaczne rozmiary, co świadczyło o zamożności gospodarzy, po północnej były natomiast niewielkie, składające się niejednokrotnie z jednego budynku.W okresie istnienia Wolnego Miasta Gdańska, w końcowych latach trzydziestych, zbudowane zostały na wzniesieniach wydmowych, nieopodal Zatoki Gdańskiej, budynki letniej siedziby gauleitera Alberta Forstera, szefa NSDAP na teren wolnego miasta. Aktualnie czekają na wpis do rejestru zabytków.Tekst w oparciu o książkę Waldemara Nocnego "Wyspa Sobieszewska", Gdańsk 2008. foto: autor niznany
we wschodniej części wyspy - zapewnia komunikację ze stałym lądem od strony Stegny i Krynicy Morskiej. Niby nic wielkiego, ale jest sympatycznym urozmaiceniem wycieczki - szczególnie dla dzieci. A romantyczna para oparta o burtę promu także nie jest rzadkością.
Łączy Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem i ma 180 m długości. Składa się z dziewięciu przęseł. Środkowe przęsło o szerokości 30 m jest ruchome i umożliwia otwieranie mostu, aby przepuścić żeglarzy. Most jest czynny cały rok.
Gdansk
Wyspa
Ujście Wisły i Port w Świbnie
31 marca 1895 r. o godz. 15:45 Wisła popłynęła do Zatoki Gdańskiej nowym ujściem. Ogromna inwestycja, śmiały projekt, solidność wykonania - w efekcie nowe ujście rzeki Wisły. Powstał kanał o długości 7 km, szerokości 250-400 m, otoczony wysokimi na 10 m wałami. 3 metry pod dnem przekopu ułożono materace z faszyny, obciążono je ogromną ilością kamieni dostarczonych z wyspy Bornholm i Prus Wschodnich. To seria powodzi, które wyrządziły Żuławom dotkliwe straty, była przyczyną podjęcia tego niezwykłego wyzwania. Piaszczyste łachy u ujścia Wisły upodobały sobie foki szare, których duże grupy można podziwiać z plaży. W Świbnie znajdują się port rybacki, placówka ratownictwa SAR i stacja badawcza IMGW
Wyspa
Szlak Nadmorski E-9
Wzdłuż wyspy prowadzi zielony, międzynarodowy Szlak Nadmorski E-9. Ten fragment ma długość około 10 kilometrów. Jest także wytyczony specjalny szlak dla rowerzystów. Jest także wytyczony specjalny szlak dla rowerzystów. Trasa oznaczona kolorem niebieskim ukłożona jest w pętlę o długości około 24 kilometrów.
Wyspa
Pastwa Sobieszewska
Powstała w 1622 roku. Niegdyś składała się z dużych bauerskich zagród. Układ osady oparty był na wale wiślanym i drodze na nim biegnącej, od której odgałęziały się inne, przy których zakładano posiadłości rolnicze (czasami o znacznych wielkościach). Na mapie z XVI wieku oznaczono ten teren jako posiadłości "szlachetnego radcy Weyde". Na mapie P. Krügera z 1634 roku podano nazwę Sobieszewskiej Pastwy jako Ratsweyde. W tym czasie posiadała już pięć zagród. Obok wykreślonych posesji umieszczono napis: Tu mieszkają Holendrzy. W 1819 roku Sobieszewska Pastwa liczyła 10 domów z 104 mieszkańcami. Ziemia, którą uprawiano, liczyła 222,5 ha. W 1950 r. mieszkało 68 osób w 11 gospodarstwach. Tekst w oparciu o książkę Waldemara Nocnego "Wyspa Sobieszewska", Gdańsk 2008. foto: autor niznany
Wyspa
Rezerwat "Ptasi Raj"
Utworzony w 1959 r. jako ostoja ptactwa wodnego i błotnego. Położony jest u ujścia Wisły Śmiałej, po stronie prawobrzeżnej. Jest atrakcyjnym terenem dla ptaków wróblowatych oraz wodno-błotnych związanych z trzcinowiskiem. Podczas migracji i zimowania zaobserwować można tu różne gatunki kaczek, łabędzi i gęsi, a także mew, rybitw i ptaków siewkowatych. Bogactwo i różnorodność wędrownych ptaków przyciąga drapieżniki: bieliki, sokoły wędrowne, myszołowy, jastrzębie i krogulce.
Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi oraz dwiema dużymi wieżami widokowymi, pozwalającymi na obserwację ptaków wodnych. Początek trasy i tablica informacyjna o ścieżce znajdują się przy wejściu do rezerwatu, położonym przy pętli autobusu nr 186 w Górkach Wschodnich. Tu też zlokalizowany jest mały parking. Ścieżkę można odwiedzać przez cały rok.
Natura
Wyspa
Mikoszewo
znajdujące się na wschodnim brzegu Przekopu Wisły Mikoszewo jest jednym z najlepszych miejsc dla poszukiwaczy bursztynu. Szczególnie w pobliżu ujścia Wisły po sztormach znaleźć można dorodne bryłki jantaru. Do Mikoszewa latem kursuje przez Wisłę prom ze Świbna na Wyspie Sobieszewskiej, po sezonie dojazd z Gdańska możliwy jest przez most w Kiezmarku. W Mikoszewie mieszka też jeden z organizatorów pokazów tradycyjnego wydobycia bursztynu
Dla Dzieci
Gdansk
W Pobliżu Wyspy
Wieniec
Pojawił się w wykazie czynszów na początku XV wieku jako wieś Krimsdorff z czterema pustymi ogrodami. Nazwę można wiązać ze słowem Krone - czyli korona lub wieniec. Tak więc ją spolszczono po II wojnie światowej.Według księgi czynszów komturstwa gdańskiego w Wieńcu znajdowały się cztery ogrody obciążone czynszem pieniężnym, ale były one puste. Znajdował się w Wieńcu znaczny folwark, dwór z parkiem i dwoma stawami. Na północ od niego, przy głównym trakcie, funkcjonowała karczma.W 1819 roku wieś liczyła 171 ludzi i 23 domy. Na wale, naprzeciwko Wieńca, znajdowała się już w roku 1676 karczma Niedźwiedzia (Bärenkrug) a przy wale należące do Wieńca osiedle posiadające mniej więcej 20 domów, nazywane Kronhöfer Freiheit. W roku 1840, po przerwaniu mierzei w Neufähr, zerwany został wał obok osady, a w ciągu najbliższych lat uległo zniszczeniu i same osiedle. Tekst w oparciu o książkę Waldemara Nocnego "Wyspa Sobieszewska", Gdańsk 2008. foto: autor niznany
60 kilometrowa trasa na około Wyspy Sobieszewskiej jest świetna metodą na aktywne spędzenie urlopu. Polecamy zapaleńcom.
Starogard Gdański - kajaki.STG
ul. Hallera19a 83-200 Starogard Gdański
tel: 00 48 601 633 292
Miejscowość Jantar jest stolicą Polskiego Bursztynowego Wybrzeża. Nazwa miejscowości pochodzi od staropolskiego określenia bursztynu. Podobno właśnie w tej miejscowości morze wyrzuca na plaży najwięcej bursztynu, więc jest to doskonałe miejsce na jego poszukiwania, najlepiej oczywiście jeżeli sztormy wyrzuciły na plaże drobne muszle i zbutwiałe patyki w których znaleźć można małe i duże bryłki bursztynu. W Jantarze znajdzie się również całoroczny nocleg. W tej miejscowości odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.
W Pobliżu Wyspy
Świbno
Leży nad obecnym Przekopem Wisły. Tereny przez nie zajmowane określano w 1552 roku jako opustoszałe nieużytki. Podobnie jak inne obszary w niedalekiej odległości od Gdańska, oddano je w dzierżawę bogatym mieszczanom, m. in. w 1503 i 1563 r. W przywileju wydanym z tej okazji wspomniano o "starym wale wiślanym", zobowiązując nowego użytkownika wsi do jego uszanowania.Na szczegółowej mapie z 1600 roku oznaczone jest Świbno, a także odgałęzienie Wisły nazywane Fenetsche Lauf, krótki odpływ przebiegający obok Przegaliny. Na początku XX wieku był jeszcze widoczny jego ówczesny kształt. Podawana w dokumentach nazwa Schiewenhorst, zapisywana w 1614 r. jako Schiefe Horst, tłumaczy się - Skośny Gaj albo Skośna Kępa.Domy stawiano po obu stronach traktu wiodącego na wschód. Działała tam karczma, kuźnia, dwie piekarnie i buda kramarza. Spis z 1886 r. mówił o 17 domach i 271 mieszkańcach. Powierzchnia gruntów uprawianych przez wieś wynosiła 243 ha. Wyróżniały się dwie duże zagrody bauerskie. Podobnie jak pobliskie Sobieszewo, w XIX wieku również Świbno przejmować zaczęło funkcje rekreacyjne. Nad morzem urządzono kąpielisko.Podjęcie budowy przekopu Wisły stało się dla tej osady zdarzeniem przełomowym. Między miejscowościami Świbno i Mikoszewo powstała szeroka rzeka, również długie i solidne wały, port rybacki w Świbnie, zmienił się też układ przestrzenny miejscowości. Na wale ulokowano kolonię świbnieńską złożoną z, drewnianych bądź murowanych, domów rybackich o zbliżonych formach, detalach i snycerce. W miejscu niewielkiego jeziora zbudowano port.Z Mikoszewem Świbno łączyło się trzema połączeniami promowymi, dwoma pasażerskimi i kolejowym. Na początku XX wieku doprowadzono kolej wąskotorową do Świbna, skąd część składu przewożono na drugi brzeg, by kontynuował swoją podróż do Stegny i Sztutowa. Naprzeciw wzniesień leśnych Świbna rozciąga się wysoka wydma Mikoszewa.Powstanie w tym miejscu nowego ujścia Wisły (1889-1895 r.) przyciągało wielu ludzi, doprowadzając do rozwoju miejscowości. W 1923 r. mieszkało tam już 574 osób. Znacząco rozwinęło się rybołówstwo. W 1931 r. zarejestrowanych było 131 rybaków. Po II wojnie światowej rybakami zostali polscy osadnicy zrzeszeni w Spółdzielni Rybackiej "Wyzwolenie". Tekst w oparciu o książkę Waldemara Nocnego "Wyspa Sobieszewska", Gdańsk 2008. foto: autor niznany
Wyspa
load morehold SHIFT key to load allload all
UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.